Maskiner, verktyg, arbetskläder, värmekabel och förnödenheter
till elinstallatörer och montageproffs.
Telefon:
08-57855200
Mån-Tors: 07.00-16.30
Fredag:    07.00-15.30
Öppettider:
Måndag-Torsdag 07.00-16.30
Fredag              07.00-15.30
POSITIONERINGSDORN LORY/06 2M i gruppen Skyddsutrustning Förband / Fallskydd hos SMC Stockholms Maskincentral AB (25338)
POSITIONERINGSDORN LORY/06 2M
Anthron

POSITIONERINGSDORN LORY/06 2M

Positioneringsdorn Lory/06 2 m
Artnr: 25338

Beskrivning

För att säkra in sig på arbetsplatsen använder man stödlinor.
Dessa är endast gjorda för att ha en stödjande eller arbetspositionerande funktion och får ej användas för att fånga upp ett fall.
Användningsområde är t.ex. i master, stolpar eller på tak, kort sagt överallt där man behöver sitta fast i en lina. Arbeta alltid med sträckt lina!

En stödlina är normalt en sammansatt produkt från fabrik vilket innebär att hela enheten behöver bytas ut om t.ex. repet blir slitet och uttjänt. Denna stödlina innehåller däremot produkten Lory WP-H vilket innebär att repet är utbytbart och att repet går att avlasta även om en person blir hängande i stödlinan. Möjligheten att avlasta stödlinan är extra användbart vid räddning eftersom räddaren kan slippa att hissa den nödställda personen innan nedfirning.


Stödlina 41-LORWP-6 med säkerhetshake i aluminium 25 mm (SW006).
Material: Aluminium/nylon.
Längd: 2 m.
Norm: EN358.
Varumärke: Anthron

Fler varor från Anthron

FIRNINGSDON REPBROMS LORY
Firningsdon/repbroms Anthron Lory Safe
REPHANDTAG ANTHRON AD10 HÖGER
Rephandtag Anthron AD-10 - Höger
REPHANDTAG ANTHRON AL15 VÄNSTER
Rephandtag Anthron AL-15 - Vänster

Andra köpte även

SNABBSTÅLSBORR HSS-G
Snabbstålborr Ruko HSS-G
HÄNGLÅS 160
Hänglås ABUS 160
SKRUV MRX 4.8 PH FZB
Skruv MRX 4.8 FZB